Heat maps

Jedlo nie je o hraní a ani za odmenu

Jedlo nie je o hraní a ani za odmenu

Začínate prikrmovať svoje dieťatko a spievate mu pri tom, pušťate rozprávky či má pred sebou kopu hračiek, aby otvorilo ústa? Je to správne?

Viac detailov

Jedlo je jeden z prostriedkov dieťaťa, ako nám ukázať vlastnú vôľu už odmalička. Neotvoriť ústa je taký malý, pritom efektívny náznak prvého vzdoru či protestu. Mama chce kŕmiť a dieťa nie. Otázkou je, že čo robiť?

Každá z nás ruku na srdce porovnáva. Počúva, číta a porovnáva. Rovnako je to aj pri príkrmoch. Od švagrinej Janko má o mesiac menej a už spapá celú misku kaše! Kamoškina Sofinka už má osem kíl a to má len 5  mesiacov.  Ako je možné,  že moje dieťa v 7 mesiacoch sa prevažne kojí, príkrm ho neberie a na váhe stojíme uz mesiac pri niečo nad sedem kíl? Červíček vŕta a odrazu sme ochotné urobiť čokoľvek, aby dieťa jedlo. 

 

Začneme tancovať, recitovať, spievať, púštame telku, rádio, youtube s fiha tralala... dieťa je tak fascinované, že aj ústa otvorí. 

 

No ale tu by sme sa mali veľmi zamyslieť, ako toto skončí do budúcna. 

 

- dieťa pri zábave či rozprávke bude jesť na rámec hladu a spojí si jedlo s takouto činnosťou 

- dieťa vás bude do budúcna vydierať, že nezje pokiaľ nebude to či ono

- dieťa si uvedomí, že vás nejedením môže vydierať

- dieťa si uvedomí, že zjesť je spôsob odmeňovania rodiča a dosiahnutie pochvaly

 

Následky? Vo vyššom veku prejedanie, obezita, vymýšlanie pri jedle, štrajky počas jedla, podplácanie jogurtíkom, pudinčekom, brumíkom ak spapá to či ono... ono sa to bude stupňovať. Začnime od začiatku správne. Dieťa má prirodzene vyvinutý pocit hladu. Rovnako vie každé dieťa stráviť a využiť dané množstvo potravy inak a má iné zvyšky. Každému dieťaťu inak spaľuje. Nepapá - nenútiť, nech akokoľvek s dobrým úmyslom. Nedávat alternatívu. "Len aby niečo zjedlo" nie je argument. 

 

Z dobrého základu budete profitovať celé ďalšie roky.