Heat maps

Imunologické okno

Imunologické okno
Nový pojem v oblasti prkrmovania bábätiek. O čo ide? Uchránim tak bábätko pred alergiami?

Viac detailov

O čo vlastne ide? Termín imunologické okno sa v poslednom čase veľmi často skloňuje, či už v ambulanciách pediatrov alebo medzi mamičkami, ktoré uvažujú o tom, kedy začať prikrmovať.

Jednoducho povedané, imuno okno je podľa nových výskumov (za posledných 5 rokov) obdobie medzi 17. a 26. týždňom veku bábätka (ukončený 4. až 6. mesiac), kedy by malo byť schopné prijať nové potraviny tak, aby sa znížilo riziko vzniku potravinovej alergie v neskoršom veku. Ide teda o to, že v tomto období bábätko lepšie toleruje cudzorodé látky a pri styku s novou potravinou jeho telo neprodukuje také množstvo protilátok, ktoré by mohli vyvolať neželanú alergiu.

Znie to jednoducho a logicky. No azda práve preto je tento pojem vo viacerých článkoch (najmä neodborných časopisov) mylne vysvetlovaný. Dočítate sa, že čím skôr začnete prikrmovať, tým lepšie a že v podstate dieťaťu môžete dať papať prakticky čokoľvek. To však nie je pravda!

Počas imunologického okna by ste mali dať bábätku ochutnať rôzne potraviny. Ochutnať ale znamená, dať trošičku - na špičku lyžičky či lyžičku a pod. Inak v tomto období platia rovnaké zásady stravovania ako odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Teda čo najdlhšie obdobie výhradného dojčenia - ideálne do 6 mesiacov (ochutnávky v imuno okne sa neberú do úvahy ako príkrm), minimálne však do 4 mesiacov. Postupné zavádzanie potravín, obmedzenia v oblasti soli, cukrov, korenín... Zavádzanie najskôr domácich a až neskôr cudzokrajných potravín, či výber kvalitných (bio, doma vypestovaných) potravín a podobne.

Ako je to teda s imuno oknom? Ochutnávať áno, ale s mierou a rozumom a za súčasného dojčenia bábätka. Mnohé výskumy totiž potvrdzujú, že ak sa dieťa stretne s novými potravinami v čase dojčenia, riziko vzniku potravinovej alergie sa ešte znižuje. A prečo takto opatrne? Aj odborníci totiž upozorňujú, že imunologické okno je zatiaľ skôr teoria (hoci dobre vedecky podložená), ktorá sa musí overiť v praxi, a na to bude treba, aby dorástla aspoň jedna generácia našich drobcov :-).

Aby ste si urobili širší obraz o začiatku prikrmovania a možných alergiách, pozrite si aj niektoré dalšie články: