Heat maps

Kedy začať prikrmovať?

Kedy začať prikrmovať?
Máte pocit, že prišiel čas na prvé lyžičky? Overte si, či je to skutočne tak :-).

Viac detailov

Už by ste radi vášmu drobcovi ponúkli aj niečo iné ako mliečko? Neviete, kedy začať? Odpoveď je niekedy medzi 17. a 26. týždňom života. Ale veď to sú dva mesiace! Kedy teda začať? V prvom rade musíme povedať, že je to veľmi individuálne, u každého dieťatka iné :-).

Prečo medzi 17. a 26. týždňom života (alebo medzi ukončeným 4. a 6. mesiacom)? Pretože skoršie, ani neskoršie zavedenie nemliečnej potravy nie je dobré. Skôr nie je tráviaci (a imunitný) systém bábätka ešte pripravený na rôzne potraviny a neskôr už mliečna strava nepostačuje (ani materské mliečko, lebo má málo železa) a naviac je potrebné, aby si drobček zvykal aj na iné chute a konzistenciu jedla, aby s tým potom nemal problém. Skoršie zavádzanie nemliečnej potravy tiež zvyšuje riziko alergií (pozrite si článok o alergénoch a článok o imunologickom okne).

Prečo sa robia rozdiely medzi dojčenými a nedojčenými deťmi?
Asi to všetci spoznáte - dojčené deti sa prikrmujú od ukončeného 6. mesiaca, nedojčené od ukončeného 4. mesiaca. Skoršie zavádzanie príkrmov u nedojčených detičiek vychádza z minulosti, kedy boli dojčenské mlieka oveľa ťažšie stráviteľné. Detičky s pribúdajúcimi mesiacmi a teda aj váhou potrebujú čím ďalej tým viac mliečka a pri tomto stúpajúcom trende dojčenské mlieka relatívne dosť zaťažovali drobcov. Dnes to už však nie je úplne tak, dojčenské mlieka sú inej kvality, ľahšie stráviteľné, a preto aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nerobí v odporúčaní začiatku prikrmovania rozdiel medzi dojčenými a nedojčenými deťmi. Pokiaľ je to možné, odporúča výhradne dojčenie do ukončeného 6. mesiaca.

Ako sme už spomínali, začiatok prikrmovania treba riešiť individuálne k potrebám dieťatka, niekedy v spomínanom období 17. - 26. týždňa života. Existujú však pomocné body, o ktoré sa môžete oprieť.

Fyzická dispozícia

  • Dieťa by malo mať aspoň 17 a najviac 26 týždňov,
  • Malo by mať dvojnásobok svojej pôrodnej hmotnosti.

Je dieťa hladné?
Práve táto otázka vám môže pomôcť ako odrazový mostík. Napríklad detičky, ktoré rýchlo priberajú počas výhradného dojčenia, je častokrát potrebné začať prikrmovať skôr ako po 26. týžni, lebo sú, jednoducho povedané, hladné :-). Aj ak by váš drobček nejavil známky hladu, s prvými lyžičkami treba začať najneskôr po 26. týžni života.

Psychické vlastnosti
Niekedy v období 17.-26. týždňa sa dieťa začne zaujímať o jedlo iných. Začne vás pozorovať pri jedení a podobne. To je tiež jeden zo signálov, ktoré vám môžu pomôcť.

Motorické vlastnosti

  • Dieťa musí byť schopné "sedkať" (aj keď vieme, že deťúrence sedkať nedávame, preto tie úvodzovky) vo vyvýšenej polohe, napríklad vo vajíčku a mať vzpriamenú pevnú hlavičku,
  • Musí byť schopné prehĺtať jedlo na lyžičke.

Všetky tieto body vám môžu slúžiť ako vodítko pri rozhodnutí, kedy začať prikrmovať. Každé bábätko je iné, vy najlepšie posúdite, kedy nastal ten správny okamih. Buďte pripravení, že na začiatku váš drobček spapá iba prá lyžičiek, to je úplne prirodzené :-).

A napokon príkrm vnímajte skutočne ako niečo, čo sa pridáva, a teda nenahrádza mliečko zo dňa na deň. Po každom jedle nezabudnite drobčeka nadojčiť, mliečna strava je pre neho až do roka nesmierne dôležitá a materské mliečko je stále to najlepšie, čo mu môžete dať :-)