Heat maps

Naše dieťatko nevie prehĺtať väčšie kúsky potravy

Naše dieťatko nevie prehĺtať väčšie kúsky potravy

Naše dieťatko nevie prehĺtať väčšie kúsky potravy

S týmto problémom sa stretne nejedna mamička, ono porovnávaniu sa človek nevyhne a či už na ihrisku, v baby skupinkách či na detských fórach sa spôsob a forma, ako deti jedia preberá odhora až dolu :)

Deti dozrievajú postupne a rovnako majú rôzne citlivý hltan a spôsob, ako jedlo jazýčkom posúvajú dozadu. Tréning ako finger food pomáha, aby dieťa postupne získavalo istotu prehltnúť aj väčší kúsok, naučiť sa odhryznúť primerane velké sústo.

Tento proces netreba siliť. Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše – dieťa sa skutočne môže kúskom jedla udusiť. Keď vidíte, že Vaše dieťa nie je pripravené, mixujte. Mixujte, pučte, robte do aj do roka, aj po roku, pokial je to nutné.  Môže Vám byť úplne jedno, či susedov Janko už zje kompletné jablko. Vaše dieťa nie je susedovo dieťa.

Na učenie prehĺtania kúskov nikdy neponúkajte tvrdé kúsky. Začnite ponúkaním mäkkého ovocia či varenej zeleniny do ručičky. Podávajte dieťaťu vždy len jeden kus potravy. Ak mu dáte dva, jeho pozornosť a sústredenosť sa zníži. Pri dieťati buďte celý čas, aby ste v prípade dusenia vedeli okamžite zareagovať.

V prípade dusenia je neskoro začať vyvolávať mame, kamoške či volať sanitku, ak ste doma sama, ide o minúty a je to na Vás. Odporúčam si pozrieť toto video a v prípade zabehnutia jedlom (ale aj iným predmetom) vedieť reagovať.

http://www.youtube.com/watch?v=lH-IHk3jO7w

Raz sa každé dieťatko tie kúsky prehĺtať naučí. Nie sme na pretekoch. Dajte mu čas v záujme bezpečnosti.