Heat maps

Naše dieťatko nechce papať príkrmy, čo teraz?

Nechutí mu papať, čo s tým?

Predovšetkým netreba panikáriť. Pokiaľ dieťatko prospieva, teda rastie a priberá, papá dostatočne. Pomer tuhej a „tekutej“ stravy je do roka velmi individuálny, niektoré deti sa príchodom prvých príkrmov začnú odstavovať a dokonca sa pred prvým rokom odstavia úplne – iné sú ich pravým opakom a mliecko má prevahu v strave aj dlho po roku.

„Mliekoholik“ je asi to správne pomenovanie dieťatka, ktoré zje z príkrmu len pár lyžičiek bez ohladu na farbu, chut či konzistenciu. Mať takéhoto tvrdohlavčeka, ktorý má jednoducho – nezáujem – o jedlo je pre mnohých rodičov velmi znepokojujúci. Robia možné aj nemožné, od vyvárania niekoľkých druhov jedál denne až po výstupy na zabavenie dieťatka pri jedle hodné cirkusu.

Tu sa ale treba zastaviť. Pokiaľ Vaše dieťatko nie je choré alebo mu nechýba železo, je jeho nechutenstvo spôsobené tým, že mu mliečko pre jeho zdravý vývin zatial úplne postačuje. Toto si treba neustále opakovať. Obdobie útleho detstva je hádam jediné, kedy dieťa je presne podla svojich potrieb, podla hladu a nie podla stylu nas dospelych pri pohlade do chladničky „niečo by som si dala“. Ani deti nie sú rovnaké, majú rôzne vyvinuté trávenie a aj vstrebávanie živín. Preto je zjesť 300g porciu zeleniny na obed rovnako správne, ako zjesť 5 lyžiek.

Prvý rok je o ochutnávaní, druhý o postupnom prechode na tuhú stravu.  Samozrejme máme pár tipov, ako jedlo pre dieťatko urobiť atraktívnym.

  1. Jedzte spolu v rovnaký čas a rovnaké jedlo. Dovolte dieťatku ochutnávať aj s Vášho taniera, pokial prejavuje záujem.
  2. Dva príkrmy denne od 10 mesiacov zavádzajte ako finger food. Následne ponúknite mlieko. 
  3. Pestré rôzne druhy jedla v menších nádobkách dieťa motivujú ku skúmaniu a hre (to je prvý krok k jedeniu)
  4. Dajte dieťaťu vlastný tanier a vlastnú lyžičku, vy ho kŕmte medzi sústa, ktorými sa kŕmi ono samé
  5. Jedzte vonku, kde je dieťa rozptýlené, do ručičky a ideme
  6. Pozvite rovnako starých kamarátov a ponúkajte všetky deti. Deti sa učia napodobovaním.
  7. Premiešajte nezvyčajné chute s tými zvyčajnými, primiešavať oblúbené ovocie do akéhokolvek druhu zeleniny sa často stretáva s úspechom. Aj keby na konci vzniklo „čudo“ ako cvikla, banán, pohanka – hlavne, že bude chutiť.
  8. Kŕmte dieťa až vtedy, kedy je skutočne hladné. Kojenia v intenzite častejšie ako 4h dieťaťu vyhladnúť ani nedovolia. Prečo by potom volilo príkrm?
  9. Dieťatko vníma váš stres z jeho nejedenia. Vníma moc, akú nejedením nad Vami už v tom veku má. Nalaďte sa pozitívne. Nezje – nevadí. Doslova a do písmena.
  10. Pridajte dieťatku vitamín B, podporuje chuť do jedla, v prípade chudokrvnosti aj železo.

Hlavne hlavu hore, nie ste jediné maminy na svete, ktorých dieťatko neskáče meter dvadsať keď vidí kukuričnú chrumku. Neberte si to tak k srdcu. Chce to len čas a trpezlivosť.